O nas

Fundacja Razem Pamoja to kolektyw artystek i artystów i innych sprzymierzeńców sztuki. Razem zmieniamy rzeczywistość przy pomocy narzędzi sztuki współczesnej.

W procesie wspólnego poznawania, działania i dzielenia się, kierujemy uwagę na ogólnie pojęte mniejszości i osoby nieuprzywilejowane, by dostrzec ich potrzeby, zrozumieć problemy i wyrównywać szanse. 

Fundacja Razem Pamoja zaczynała działalność w 2012 roku od inicjatyw edukacyjno – artystycznych, budujących relacje między społecznościami uczniów i nauczycieli, artystów i aktywistów z Polski i Kenii. Wspólnie odbudowaliśmy Szkołę Podstawową Macco (Mathare, Nairobi). Dla społeczności Szkoły Podstawowej Maccedo (Mathare, Nairobi) zbudowaliśmy przestrzeń edukacyjno-rekreacyjną według projektu pracowni architektonicznej Macieja Siudy. W 2018 roku Fundacja Razem Pamoja wraz z artystkami i artystami włączyła się w budowę szkoły w Jacmel (Haiti) i stworzyła przestrzeń artystyczno-dydaktyczną – Salle d’Arte.

Współpracując z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych z Warszawy wprowadzamy sztukę współczesną do przestrzeni polskich szkół publicznych, realizując projekt „Powrót do Szkoły” od 2021 roku. Realizacje artystek i artystów powstały w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach i V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu. We wrześniu 2023 r. wprowadziliśmy nowe prace do II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Fundacja Razem Pamoja wcześniej tworzyła przestrzeń ekspozycji i eksploracji sztuki współczesnej na 3 kontynentach, służącą lokalnym społecznościom. Dla zaproszonych na rezydencje artystek i artystów była punktem obserwacyjnym fenomenów społeczno-kulturowych w Mathare Art Gallery (Mathare, Nairobi), Sesama (Yogyakarta, Indonezja) i Księgarni|Wystawie (Kraków).

W 2022 roku z inicjatywy Fundacji Razem Pamoja, powstała nowa przestrzeń sztuki w Warszawie. Galeria Ewa Opałka/Fundacja Razem Pamoja służy eksponowaniu dorobku różnych pokoleń artystek i artystów współczesnych, eksplorujących w swoich działaniach wątki społeczne i kulturowe szczególnie ważne z punktu widzenia Fundacji Razem Pamoja i realizacji jej celów.

Stworzyliśmy także wydawnictwo – PamojaPress, którego nakładem ukazały się m.in. "Ku Afryce. Poznawać, Działać, Dzielić się" we współpracy z Le Mond Dyplomatique i wydawnictwem Książka i Prasa (2014), "Muzeum Europeistyczne im. Andrzeja Karonia oraz Muzeum Mathare im. Andrzeja Karonia" (2018), "Sesama" (2018), "Anyway The Kite Goes/ Za Latawcem"(2019), "Dziewczyna i Pistolet" Agaty Pyzik (2020), "Pamoja Book" (2021), "Płodozmian. Teksty zebrane z lat 2005-2020" Aleksandry Młynarczyk-Gemzy (2022). W 2022 roku wydaliśmy także pierwszy numer Kwartalnika Empiria.

Fundacja Razem Pamoja od 2016 roku jest organizacją pożytku publicznego.

 

*logo naszej fundacji, które widnieje na wszystkich naszych produktach, zostało wymyślone i stworzone przez Paulinę Ołowską w 2007 roku